Śniegurek, walka o ostatniego indyka i Karaiby, czyli 'Darujmy sobie te święta'

 "Darujmy sobie te święta", John GrishamMoże powinnam przeczytać ją dopiero na Święta Bożego Narodzenia, ale tak mnie naszło :) Obiecuję, że na święta też będzie coś specjalnego!
Święta w drodze, sklepy pełne spoconych ludzi, a w stopy zimno. Niby wszystko jak zwykle. Każdy z nas to zna. Jednak nie każdy akceptuje. Krankowie mówią stanowcze: NIE!. Córka wyjechała, a bez niej święta to nie to samo. Poza tym, co to za frajda wydawać horrendalne pieniądze na jedzenie, od którego tyjemy, prezenty, które wyrzucamy i ludzi, których nie lubimy. Co pożytecznego dla człowieka jest w wystawianiu jakiegoś karykaturalnego Śniegurka? Luther zadał sobie to pytanie i wraz z żoną postanowił... ominąć święta.

Przezabawna książka, która z pewnością trafi do każdego z nas. Wszyscy dobrze znamy sklepowe walki, dwudniowe gotowanie, jedzenie, denerwujących kolędników i zmęczenie, które ogarnia nas, gdy tylko zasiadamy do stołu. Autor świetnie przedstawia realia świąt, a jednocześnie ludzką naturę. Upór, złośliwość, zazdrość i dobro, które drzemie w każdym z nas, a zjednoczone w postaci osiedla potrafi zdziałać cuda.

Bojkot świąt-któż nie pragnął tego chociaż raz w życiu? Nieraz czuliśmy złość, rozczarowanie, a nawet rozgoryczenie z powodu świątecznych komplikacji. Jednak jest w nich coś, uczucie, które tworzy się tylko przy wigilijnym stole w gronie przyjaciół i rodziny. To ono sprawia, że rok w rok powracamy do garów, pieczenie, sprzątania i dekorowania.
John Grisham uświadamia nam to bardzo dosadnie. Oczywiście, zanim doświadczymy tego uczucia, jak główny bohater przeżyjemy całkowity bojkot świąt. Zanegujemy wszystkie tradycje i zwyczaje, które wpajano nam od dziecka. Z czystej przekory będziemy opierać się opiniom sąsiadów, plotkom i niegrzecznościom, by w końcu z własnej, nieprzymuszonej woli poddać się corocznemu zwyczajowi.

Świetnie kreacje postaci. Każda wnosi coś innego, przedstawia inną cechę własną i charakter.  Wszystkie nieszczęścia, komplikacje i problemy okraszone są humorem, czasami ironią, a autor zaskakuję końcowym zwrotem akcji.

Szybko się czyta, nie męczy, rozśmiesza i wzbudza w człowieku emocje, od rozbawienia po złość.


Wyzwanie 2015 - 12/50

Kryśka

P.S. Książka znana też pod tytułem-"Ominąć święta"

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top