Nasze życie pełne jest pomyłek, czyli 'Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie'

"Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie", Łukasz Walewski


Czy wiecie, że:
-stopy są tematem tabu?
-biały jest kolorem zakazanym?
-podeszwa buta jest obraźliwa?
-politycy też popełniają gady, faux pas i inne wpadki? (w sumie nawet częściej niż normalni ludzie)

Powiedzmy sobie szczerze, savoir vivre to w dzisiejszych czasach zakurzona kwestia. Kieliszki, sztućce, ręce, postawy, formułki, small talk brzmią obco, prawda?


"Przywitaj się z królową..." to tak naprawdę Wielka Encyklopedia. 
Znajdziecie tu odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące dobrego zachowania. Co mówić, gdzie mówić, czego nie mówić, jak mówić, o czym mówić, jeśli nie pojmiecie tych kilku spraw po lekturze, nie wiem, w jaki sposób przyswoicie je w przyszłości. Uczymy się na błędach innych, nie ma tu suchych, nudnawych faktów. Mamy za to wiele anegdotek, garść historii rodem z koszmarów sennych i multum komicznych sytuacji.
Klaus dyskretnie zaczął oglądać pióro, którym złożył podpis. Tak mu się spodobało, że powoli schował je pod stół. Przełożył do drugiej ręki, a następnie umieścił w kieszeni i poprawił się lekko na krześle, zapinając marynarkę, po czym dla niepoznaki zamknął pudełko, w którym początkowo było pióro. (...) Pióro wykonane z półszlachetnego kamienia lapis lazuli warte jest około 700 dolarów(...). 
Wzbogacić siebie i nie tylko... 
Możecie śmiało rozwijać swoich znajomych, rodzinę, a także przypadkowych ludzi. Najlepsze w tej książce jest to, że jest przystępna. Wchodzi niczym najlepszy sernik. Potem zostaje nam tylko błyszczeć, olśniewać i szokować swoich rozmówców szeroką wiedzą i nieskończoną ilością dobrych dowcipów o takich, a takich osobach.
(...) zaszczyt przywdziania bieli-zarezerwowanej przecież dla papieża-w obecności Ojca Świętego przysługuje wyłącznie obecnym i byłym katolickim królowym lub katolickim małżonkom królów. I to też nie za każdym razem, ale tylko przy wyjątkowych okazjach. 
Nie skupiajmy się wyłącznie na ciekawostkach!
Chcecie zorganizować przyjęcie godne królowej? Pragniecie zaprosić na obiad ambasadora Norwegii? A może macie masochistyczną potrzebę katowania siebie i innych poprzez prowadzenie nic nieznaczących pogawędek? Więcej! Pragniecie pewnie sprawić właściwy prezent swojemu koledze, który pochodzi z Chin?
Nic prostszego!
Otwieracie "Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie", a Wasz problem, jak by nie był skomplikowany, znika.
Jak wspomniałam, Wielka Encyklopedia, podręcznik, zbiór anegdot, podręczny zestaw protokolarnych pułapek. Naprawdę wspaniała lektura. Poszerzamy wiedzę o wiadomości dotyczące różnic kulturowych, toastów, ubioru i wielu, wielu innych.
Pięknie wydana książka, z fotografiami, bogatą treścią i cudowną szatą graficzną. Napisana lekkim, przyjemnym stylem z dużą dozą komizmu.
Naprawdę polecam!


Książka przeczytana i zrecenzowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Sine Qua Non
Dziękuję :)
Recenzja jest w całości moją subiektywną opinią.

Kryśka
P.S. Aż strach, jak zawiłe są niuanse dobrego zachowania, każdorazowo inne, zależnie od kraju. Jedynie cud może uchronić nas przed popełnieniem niezliczonych ilości faux pas.

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top