Wyjrzyjmy zza firanki, czyli 'Ptaki-cudaki i inne zwierzaki'

"Ptaki-cudaki i inne zwierzaki", Adam Cichy


Z racji, że zbliża się wiosna, za oknem faktycznie można usłyszeć ptasie trele, a świat nabiera żywych i niepodrobionych kolorów, stwierdziłam, że "Ptaki-cudaki i inne zwierzaki" są idealną pozycją dla tych młodszych i starszych.

Wyjrzyjmy zza firanki, zerknijmy w niebo, poczytajmy. Z odpowiednim nastawieniem przywitajmy wiosnę.

Spis treści


Książeczka podzielona jest na trzy części. Dwie z nich to wierszyki o takich indywidualnościach świata zwierząt jak niepozorny wróbelek i sroka - kleptomanka. 

Okalają one główny segment, w którym autor nie skupia się na pojedynczych władcach przestworzy, ale najbardziej znanych ptasich przedstawicielach, którzy występują na terenie Polski.

O ile okalające wiersze - Wróbelek i Sroka - cechuje morał i pewna sytuacja liryczna, którą możemy wyodrębnić, o tyle Ptasie historie opowiadają o najpopularniejszych i tych mniej znanych ptakach, jednocześnie łącząc ich sylwetki z krótkimi hasłami. Charakterystycznymi dla nich przysłowiami i zachowaniami. 

Nie jestem specjalistką, ale nie pomylę się chyba, jeżeli powiem, że "Ptaki-cudaki i inne zwierzaki" mają wartość edukacyjną. 
Dziatwa zapozna się z latającymi komandosami, pozna wartość wierszowanych utworów i być może zacznie bardziej zważać na piękny i bogaty świat zwierząt, który otacza nas w codziennym życiu.

W erze internetu, kiedy nasza rzeczywistość sprowadza się do slangu, telefonów komórkowych i zepsucia, warto pokazać dziecku świat za ekranem tabletu. 

Jak zwykle


Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o oprawie książeczki. Wierszykom towarzyszą barwne, pozytywne malunki, które, jestem tego pewna, każdego brzdąca, a czasem i dorosłego (na przykład mnie), zainspirują do zrobienia czegoś kreatywnego. 

Okazuje się, że na pędzel i zaskorupiałe farbki nigdy nie jest za późno.

"Ptaki-cudaki i inne zwierzaki" to książeczka warta uwagi ze względu na łatwość odbioru, bogactwo przekazu i edukacyjne wstawki. Nie mam wątpliwości, że sprawi przyjemność nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.


Książka przeczytana i zrecenzowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Psychoskok
Dziękuję :)
Recenzja jest w całości moją subiektywną opinią.

Kryśka

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top