Piętno Krwawej Hrabiny, czyli 'Pierworodna'

"Pierworodna", Tosca Lee


Powrót


Wszystko zaczęło się od legendarnego dziennika. Kartek zapisanych krwią. Spisu ofiar, który z potomków Hrabiny Batory uczynił zwierzynę łowną. Role uległy odwróceniu. Drapieżnik stał się zdobyczą.
Powracamy do świata odurzających spojrzeń, błyskających świateł i uderzeń adrenaliny. 

Ponownie otaczają nas intrygii dworów, wilgotne ściany podziemnych korytarzy, krew oraz dziedzictwo, któro stało się przekleństwem.

Krwawa Hrabina


Jej mglista, złowieszcza sylwetka nigdy nie zanika. Sprawia, że książka jest porywająca nie tylko ze względu na wydarzenia rozgrywające się w teraźniejszości, ale również potrzebę odkrycia prawdy. Oczyszczenia lub splamienia na zawsze duszy Hrabiny. 

Wyszukanie ziarna prawdy w niedokończonych opowieściach i przekazywanych szeptem pogłoskach, staje się dla nas priorytetem.

Fakt, że postać historyczna jest równie ważna, a może nawet ważniejsza, niż główni bohaterowie, zwraca uwagę czytelnika na występowanie skomplikowanych zależności. Warto o nich wspomnieć.

Akcja w "Pierworodnej" toczy się bardzo szybko. Tworzy to swego rodzaju wyzwanie, by utrzymać spójność. Nie tylko następujących po sobie wydarzeń, ale także sylwetek bohaterów. Narzucenie takiego tempa sprawia czasami, że dla czytlenika wszystko prócz czytanego właśnie zdania, staje się zlepkiem niezrozumiałych słów. Bohaterowie tracą ostrość i cierpią na tym ich kreacje, a w konsekwencji cała książka. Lee wybrnęła z tego obronną ręką. W jej książkach panuje symbioza pomiędzy adrenaliną i spójnością. 

Co więcej, pomimo ciągłych podróży, pościgów i walk, a także niezliczonych telefonów i rozmów, w książce panuje ceniony przeze mnie ordnung. Chaos nie wkrada się pomiędzy strony nawet w najbardziej dynamicznych momentach.

Instynkty


"Pierworodna" jest zakończeniem serii, dlatego warto wspomnieć o Audrze. 
Jest główną bohaterką i niezaprzeczalnie posiada wszystkie atrybuty stereotypowej 'ratującej świat superwoman', za które pokocha ją niezliczona rzesza nastolatek. Jednak bardziej dojrzały czytelnik odnajdzie w niej cechy właściwe osobie dojrzałej, zdesperowanej, słabej.

Audra nie jest tylko brawurową młodą kobietą - bojowniczką o wolność, ale także córką, żoną, a przede wszystkim... matką. Jest skomplikowanym charakterem, który budzi zarówno sympatię, jak i niepokój.
Rządzą nią instynkty, które, gdy opada adrenalina, ustępują miejsca zdrowemu rozsądkowi.

Piętno na czytelniku


Piętno Krwawej Hrabiny to seria, od której trudno się oderwać. Tosca Lee pisze w sposób niezwykle ciekawy i wciągający. Bardzo dba o to, by wiarygodnie oddać miejsca, w których rozgrywa się akcja. Jej bohaterowie podróżują po całym świecie, walczą, kochają i nienawidzą. Obie książki zbudowane są na sekretach, perswazji, narkotycznym uzależnieniu od adrenaliny, które przenosi się również na czytelnika.

Książka przeczytana i zrecenzowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa IUVI
Dziękuję :)
Recenzja jest w całości moją subiektywną opinią.

Kryśka

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top