Powrót z krainy martwych i sztywnych to dopiero początek, czyli o kocim szczęściu Chloe King

"Dziewięć żyć Chloe King - Upadła", Liz Braswell 


Dorwałam się dzisiaj do książki pani Liz Braswell. „Dziewięć żyć Chloe King - Upadła” to opowieść o dziewczynie – Chloe, której życie wywraca się do góry nogami. Pazury, śmierć i kocie uszy wystają spomiędzy kartek. Wszystko, co stałe i pewne, upada, a powrót z krainy martwych i sztywnych to dopiero początek.
Autorka wprowadziła nas w historię z pozoru banalną. Znów mamy dziewczynę, znów dwóch chłopaków, ponownie miliony przeciwności losu, z którymi bohaterka musi się zmierzyć, lecz tym razem… Tym razem nie jest to, ani wyidealizowana superkobieta, ani dziewczynka mająca zaniżone poczucie własnej wartości. Spotykamy za to Chloe, która wykazuje wszystkie emocje typowe dla nastolatków. Bunt, pycha, egoizm, ale też niepewność, strach i krucha duma. Nie do końca pojmuję, co dzieje się z jej życiem i nie zawsze reaguje adekwatnie do sytuacji. Bo czymże dla nastolatki są pazury wyrastające z palców, gdy chłopak nie chce jej pocałować? Odpowiedz brzmi: niczym ważnym.
I tu niestety muszę powiedzieć/napisać, że rozczarowałam się. Oczywiście, pomysł na historię i wykreowane postacie są dobre, aczkolwiek nie powalają. Bohaterów książki nie poznajemy dogłębnie, nie miałam uczucia jakby wszystko działo się przed moimi oczami. To oraz nieodpowiednie reakcje Chloe, a raczej ich brak, na np. śmierć, której cudem uniknęła albo dziwne zmiany ciała są, być może, cechą charakterystyczną bohaterki, ale odniosłam wrażenie, że autorka nie do końca poradziła sobie z tymi momentami. Także przeskoki pomiędzy wydarzeniami i dniami są, według mnie, zbyt gwałtowne i zostawiają czytelnika zdezorientowanego.
Trzeba jednak oddać honor opisom, które są dokładne, ale nie nudne. Ciekawe przedstawienie walki i licznych potyczek, nie zostawia nas głodnymi skoków adrenaliny. Można się też pośmiać z absurdalnych reakcji Chloe i jej systemu wartości, który jest NAPRAWDĘ dziwny.
"Upadła" ma kilka minusów, ale też wiele cech pozytywnych, które raczej przeważają, czyniąc książkę ciekawą i wartą uwagi. Jest też nowością, jeśli chodzi o pomysł i podejście autorki do głównej bohaterki. Bardzo szybko się czyta, ja osobiście sięgnęłam po drugą część. Podobno powstał serial na podstawie książki, który chętnie bym pooglądała. Gdzie i kiedy leci? Czy jest godny pooglądania? Jakiekolwiek informacje mile widziane.
Krycha

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top