Mysz pociągowa, szczur doświadczalny i wszystko i nic, czyli "Wyższa magia"

"Wyższa magia", Kira Izmajłowa 


Czy któryś z wędrowców, przemierzających internet, czytał kiedykolwiek Kire Izmajłową? A no właśnie, jeśli nie, zapraszam na recenzję. Jeżeli sięgnęliście do tej lektury, co sądzicie?
Książka, która razi ilością stron. No bo, w sumie, co takiego można na nich zawrzeć? I tu objawia nam się coś nowego. W pewien sposób wspaniałego.
Naina-studentka Państwowego Uniwersytetu Magii-ma wiele wad, ale jedno potrafi uczynić nawet z zamkniętymi oczami-zwrócić na siebie uwagę złych gości.Wplątać w sprawę, która była pogrzebana tak długo, że nawet robaki przestały ja skubać? Zaliczone. Zakochać się w swoim wykładowcy? Zaliczone. Zostać "specjalną" studentką i szczurem doświadczalnym? Zaliczone.
Zmienić się z szarej myszki w potężną mysz pociągową? Cóż, no może jednak chodziło mi o motyla, ale nieważne. Zaliczone.
Cała historia jest podzielona na etapy przemiany Nainy. Są one w jednej chwili upokarzające, a w innej wspaniałe. Autorka bardzo dokładnie opisuje świat magiczny i wszystkie mechanizmy, które nim kierują. Każdy akcja, wywołują reakcje. Książka jest tak naprawdę o wszystkim i o niczym. Nie ma głównego wątku, który wciągnąłby nas od pierwszych stron. Jednak jest w niej coś. Coś prawdziwie magicznego, co sprawia, że lecimy przez strony, aby dotknąć zakończenia. Albo chociaż je musnąć, zważywszy na ilość stron.
Mamy wątek kryminalny, który główna bohaterka z uporem ciągnie przez całą książkę, niczym kota za wąsy. Mamy romans, o którym nie wiem, co myśleć. O ile on był od niej starszy? Autorka zawsze tak przedstawiła Igora-wykładowcę, obrońcę i "chłopaka" Nainy-że nie wiedziałam, co sądzić. Mężczyzna, który swoje w życiu przeszedł, ma wyrobiony pogląd na świat, jest pewny siebie, uparty i gburowaty, trafia na nieśmiałą, nieradzącą sobie w życiu studentkę. Trochę chore było dla mnie, jak bardzo Naina na nim polegała, ile swoich sukcesów i wzlotów zawdzięczała temu człowiekowi. Na szczęście wybiła się i usamodzielniła, bo nie wiem czy dotrwałabym do końca w duchu szarej myszki.
Ciekawa pozycja, nic inspirującego, ale jeśli ktoś lubi te klimaty, wciąga. Ja nie narzekam, choć widziałam wiele negatywnych recenzji. Zależy od czytelnika, jak zawsze.
Mimo to polecam.
Krycha
P.S. Aaa, natłok książek!
P.P.S. Następne rozdziały "Przetrwania" na moim chomiku:  http://chomikuj.pl/Krycha981120/Dokumenty/Endure+-+Carrie+Jones*2c+t*c5*82umaczenie+nieoficjalne
Enjoy!

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top