Ceń chwilę, czyli 'Dziennik uważności'

"Dziennik uważności", Corinne Sweet

Człowiek - mechanizm


Nasza codzienność jest wypełniona agresywnymi bodźcami, nawet jeśli usiłujemy ograniczyć je do minimum. Każdego dnia jesteśmy narażeni na negatywne emocje, które kierują na nas nie tylko inni ludzie, ale które budzą się również w nas samych. 

Człowiek to w istocie skomplikowany mechanizm. Ogranicza nas ciało, którym kieruje umysł nieznający granic i barier. Nieokiełznany twór, wciąż nieodkryty i tajemniczy, pełen impulsów i myśli.

Uważność


Uważność to całkowite skupienie się na TU I TERAZ. To pozbawione oceniania dostrzeganie, jak się czujesz, co myślisz, czego pragniesz dokładnie w tym momencie. Praktykując uważność, uczysz się zauważać wszystko, co dzieje się w twoim ciele, twoim umyśle i twoim otoczeniu (...).

"Dziennik uważności" przyciąga uwagę. Jesteśmy zabiegani, wiecznie w ruchu, więc perspektywa spokoju i harmonii jest niezwykle atrakcyjna. Oczekujemy od książki cudów, podczas gdy informacje w niej zawarte są nie tylko ogólnie dostępne, ale także dość oczywiste.

Corinne Sweet praktykę, czyli medytację i ćwiczenia oddechowe, ubrała w słowa i obrazy, stąd popularność pozycji.

Szukanie winnych jest objawem bezsilności. Wszyscy to robimy. Musimy wziąć odpowiedzialność za własny udział w tym, co się stało, zdać sobie sprawę ze swojej złości i uwolnić się od tego toksycznego uczucia.

Strony nie są numerowane, co jest poważną niedogodnością. Autorka podzieliła książkę na drobne rozdziały, które odwołują się do codziennych czynności. Przydałby się spis treści, który pozwoliłby nam odnaleźć odpowiednią stronę w "Dzienniku uważności" i użyć zawarte na niej wskazówki w realnym życiu. W ten sposób łatwiej byłoby wykonywać ćwiczenia siedząc w autobusie lub stojąc w kolejce. Bez stresu i irytującego kartkowania stron.

Rodzina to niekończące się potrzeby i obowiązki. Jeśli opiekujesz się dziećmi lub starszymi krewnymi, czasem masz wrażenie, że jesteś na ich każde zawołanie. Pomyśl przez chwilę o sobie. (...) Oddychaj głęboko i miarowo przez kilka minut. A potem wróć na pole bitwy.

Spokój i harmonia


Co szczególnie podoba mi się w książce to liczne cytaty rozdzielające poszczególne rozdziały i harmonia, z którą ją zaprojektowano. 

(...) zamiast unikać bólu, lepiej się na nim skupić, kontrolować go i doświadczyć z całą siłą.

"Dziennik uważności" utrzymany jest w chłodnym niebieskim kolorze, nie jest przeładowany, a wskazówki i uwagi autorki są krótkie i zrozumiałe. Strony aż proszą się o wypełnienie - idealnie nadają się do chwytania zbłąkanych myśli.

Do torebki


"Dziennik uważności" jest niewielkim poradnikiem - przejrzystym i przystępnym, który możemy zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się zarówno do plecaka, jak i torebki.

Ćwiczenia oddechowe pomogą nam poznać własne ciało i odsunąć na boczny tor stres, który na co dzień włada naszym życiem. Cytaty wywołają uśmiech, a proste sentencje unaocznią to, co naprawdę się liczy.

Uważność to docenianie zarówno zwyczajnych, jak i doniosłych chwil.

Warto zakupić zarówno dla siebie, jak i dla bliskich.

Kryśka

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top