'Forgotten', Krista Street

Zapomnieni


Czasami pragniemy zapomnieć. Chcemy stać się niewidzialni. Chwilami samotność to wszystko, czego potrzebujemy. Lena nie dopominała się o żadną z tych rzeczy. Budząc się na ziemi w brudnej alejce rozpoczęła życie, o którym nic nie wiedziała. Nie znała daty swoich urodzin, ludzi, którzy krążyli dookoła niej, miejsca, do którego ma podążać, by zdobyć odpowiedzi. Jedyne co pamiętała, to swoje imię. 

Poddając się przyciąganiu, bez domu i bez pieniędzy, przemierzała kolejne kilometry. Aż dotarła do małego miasteczka w Colorado. Tam czekali na nią oni.

Krąg z tatuaży


Już pierwsze strony zapowiadają, że będzie to seria, a nie samodzielna pozycja. Autorka zdecydowała się ograniczyć informacje dotyczące bohaterów do niezbędnego minimum. Nie znamy ich przeszłości. Nie wiemy dokąd zmierzają, ani komu mogą ufać. Jesteśmy równie bezbronni jak ósemka młodych dorosłych, więc ułatwia nam to utożsamienie się z nimi.

Można podejrzewać, że jest to zwykła opowieść o dziewczynie, która cierpi na amnezję. Nic bardziej mylnego. Street wprowadziła elementy paranormalne, które sprawiły, że cała historia nabrała tajemniczego i niebezpiecznego charakteru. 
Lena, podobnie jak inne postacie, posiada osobliwe umiejętności, a mianowicie czyta ludzkie aury. Na ich podstawie potrafi określić, czy człowiek jest dobry czy zły. Wyczuwa niebezpieczeństwo, które niosą ze sobą ludzie. 

Na nadgarstku nosi tatuaż. Jedyny element łączący ją z innymi. Realny dowód na to, że znali się w poprzednim życiu, którego nie pamiętają.

Tajemnica i uczucie grozy, powstałe na pierwszych stronach książki, stają się narzędziem w dłoniach autorki. Umiejętnie zmienia ich natężenie. Zależnie od sytuacji pobudza lub usypia czytelnika, symulując bezpieczeństwo i domowe ciepło. W rzeczywistości przygotowuje nas na nadchodzące w kolejnych częściach serii wydarzenia. Akcja rozwija się powoli, ale jakimś sposobem wciąga czytelnika. Oderwanie się od książki okazuje się praktycznie niemożliwe.

Silne kontrasty


Główną bohaterką oraz narratorką jest Lena. To sympatyczna i dobra dziewczyna. Bohaterka idealna. Skromna, ładna, mądra i urocza, o wymarzonej aparycji. Postać, którą jednocześnie bardzo lubimy, jak również po cichu nienawidzimy. Pomimo wielu cech, których trudno jej nie zazdrościć, Lena odznacza się chłodną głową i statecznym charakterem. Jest rozsądną osobą, a relacja, którą zdaje czytelnikowi, utrzymana jest w podobnym tonie - energicznym i żywym, ale poukładanym.

Autorka zdecydowała się na silne kontrasty w kwestii bohaterów. Każdego cechuje inny charakter. Tak jakby symbolizowali inne siły. Osobno posiadają wiele wad i słabości, ale razem są obrazem siły. 

Street oferuje czytelnikowi naprawdę interesującą książkę. Motyw tatuaży i zbiorowej amnezji nie jest nowatorski, ale zdecydowanie przyciąga uwagę. Odbiorca skupia się nie tylko na sekretach i potencjalnym niebezpieczeństwie, ale również relacjach łączących bohaterów. 

"Forgotten" niezwykle wciąga. Warto poświęcić jej chwilę.

Kryśka

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top