Blogger Kitchen 1.0


Przychodzi w życiu blogera taki moment, gdy napotyka przeszkodę, która kompletnie go dewastuje. Nie wiesz, co zrobić, pot występuje ci na czoło, ręce drżą z nerwów i wściekłości, serce wyrywa się po pomoc... której ni widu, ni słychu.

Wbrew pozorom trudno znaleźć w internecie - tej przepastnej dziurze bez dna i ograniczeń - artykuły, które naprawdę mogą służyć nam pomocą. Gdzie zamiast milowych konwersacji laików znajdziemy wartościowe fakty i odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Dlatego postanowiłam, że dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają przygodę w blogosferze, są w niej już jakiś czas, albo nadali sobie miano starych wyjadaczy, przygotuję Blogger Kitchen. 
W postach pod tą nazwą znajdą się wartościowe artykuły z innych blogów, czasem dodam coś od siebie. Jednak główny cel to odpowiedzieć na pytania zadane i rzucone gdzieś w odmęty Wszechświata. Mam nadzieję, że się uda.


Szablon


Największą trudność, przynajmniej mi, sprawiają szablony. Znaleźć taki, który odpowiada naszym oczekiwaniom, wygląda przyzwoicie, nie straszy nagromadzeniem zbędnych elementów i jest względnie funkcjonalny... to sztuka! Wielka sztuka! Dlatego najlepiej zaglądać na strony sprawdzone, gdzie autorzy szablonów odpowiadają na maile użytkowników i pomagają rozwiązać potencjalne problemy.

Osobiście teraz korzystam z szablonu, który ściągnęłam z bthemez.com. O stronie pewnie słyszało niewielu, ale szablony są dobrej jakości i nie sprawiają większych problemów. Jeżeli jednak jakieś wystąpią zawsze można napisać na forum, a odpowiedź przychodzi w przeciągu kilkunastu minut. Oczywiście szablony są darmowe.

Kopalnią są również takie strony jak:

O tym jak zainstalować szablon pisze Beata z bloga Vademecum blogera. Jej posty są zawsze przejrzyste i bardzo pomocne. Dodatkowo w poście możemy znaleźć kilka dodatkowych stron z szablonami.

Co więcej? Pamiętajcie: zawsze czytamy instrukcje!
Szablon nie od parady zapakowany jest w rar. W instrukcji podane są dane kontaktowe z autorem i odpowiedzi na większość często zadawanych pytań. Nie lekceważmy tego.


Narzędzia dla blogerów


Postów o nich jest wiele, ale tylko niektóre wyjaśniają kwestię techniczną i są napisane poprawnie i przejrzyście. Rzetelne informacje i moc możliwości znajdziemy na blogu Jest Rudo oraz ponownie Vademecum blogera.
Odpowiedzi na pytania:
Blogger czy Wordpress?
Wtyczki - co, gdzie i jak?
Grafika, ale o co chodzi?
znajdziecie właśnie tam.

O narzędziach dla blogerów, graficznych, statystykach i wielu, wielu innych pisze również Kameralna. Krótko, treściwie, bardzo lekko i prosto.

Oczywiście, narzędzia to nie tylko wtyczki, ale również platformy, które zomptymalizują wygląd ogólny naszego bloga.
Po pierwsze? Zdjęcia.

Nie musimy uprawiać piractwa. Darmowe zdjęcia znajdziemy w... bankach. Tak! To takie proste. Blogerzy, osoby prywatne udostępniają zdjęcia do naszego użytku. Są klimatyczne, świetnej rozdzielczości i odpowiadają każdej okazji. Gdzie je dostać?

Szerzej o bankach i z większą ilością linków mówi Natalia z Jest Rudo.

Obróbka zdjęć


Co jeśli mamy już potrzebne zdjęcie i chcemy dodać mu charakteru, czegoś od siebie? Wtedy szybko poszukujemy programów do obróbki zdjęć.

Preferuję platformę Canva, zaraz potem PicMonkey. Już się wycwaniłam i czuję się pewnie. Czasami sięgam po Gimpa i Photoscape.

Ciągle jednak potrzebuje pomocy, jak pewnie wielu z Was. Wtedy otwieram, jakżeby inaczej, Jest Rudo, a mianowicie archiwum traktujące o Gimpie i Photoscape. Szukam także postów o edytorach zdjęć online.

O obróbce zdjęć mówi również Grafiterka, którą odkryłam niedawno. Jak wspomniałam wyżej oferuje również bardzo estetyczne i kobiece szablony i czcionki. 

Kilka zdań słowem wstępu. Czy takie posty mają sens? Nie wiem, ale ja chciałabym znaleźć coś takiego w sieci, gdy zaczynałam blogowanie. Krótko i z dużą ilością linków, żeby było w czym wybierać. Zobaczymy, czy post się przyjmie. 
Jak prowadzić bloga? Na to pytanie odpowiada blog Książko, miłości moja. Trochę z ironią, z przymrużeniem oka.

Jak bronić się przed internetowymi oszustwami? O tym pisze Lustro Rzeczywistości - świeży post, który może uchronić nas przed głupotą.

Współpraca z Wydawnictwami - co bloger wiedzieć powinien? Wymarzona książka odkrywa przed nami sekrety - o tym jak zaczynała i jak cierpliwość popłaca.

Kryśka

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top