Krótka forma literacka, czyli 'Granica. Zbiór opowiadań'

"Granica. Zbiór opowiadań", Artur Wells

Krótka forma literacka


Opowiadania są, zdawać by się mogło, najłatwiejszym i najbardziej chłonnym gatunkiem literackim. Po chwili namysłu, słowa te jednak utknęły na moim języku, ponieważ zrozumiałam, że im krótsza forma, tym bardziej wymagający odbiorca.

Krótkie czy długie, opowiadanie powinno czytelnika zainteresować. Autor winny jest oddać w nim kawałek swojej duszy. W niewielkiej ilości słów zmuszony jest zawrzeć swoją wyobraźnię. Na dodatek musi zrobić to w sposób przemyślany i kontrolowany, ponieważ czytelnik pragnie interesującej i zwartej lektury, stroni natomiast od nieokiełznanej gonitwy myśli.

Me gusta


"Granica" to niewątpliwie zbiór opowiadań, który trafia prosto w moje gusta. Autor pozostał wierny fantastyce, mimo że nie ograniczył się tylko do jednego gatunku. W zbiorze znajdziemy również opowiadanie, które można zakwalifikować do science-fiction.

Pozycja nie wyróżnia się objętością, ale nie jest to jej wada. Zawiera sześć opowiadań, krótkie i długie, co sprawia, że jest nie tylko przystępna dla czytelnika, ale okazuje się również dobrym sposobem na zapoznanie się z autorem.

Każdy z rozdziałów obfituje w ciekawych bohaterów i oryginalną fabułę. Cechuje je zakończenie otwarte, co daje nam, czytelnikom, nadzieję na kontynuację i rozwój krótkiej formy literackiej w pełnowymiarową lekturę. Jeżeli magia, smoki i sztuki walki to jedne z Waszych zainteresowań, jestem pewna, że lektura Was wciągnie. Jednak opowiadania stanowią również dobre rozpoczęcie przygody z danym gatunkiem. Jeżeli chcecie spróbować czegoś nowego, śmiało sięgnijcie po "Granicę".

Autora charakteryzuje specyficzny styl pisania, który dla wielu może okazać się wyzwaniem. Mi nie sprawił szczególnych problemów, choć czasami, nie tyle utrudniał, co naprzykrzał się podczas czytania. Jednak rekompensowałam sobie tę drobną niedogodność interesująca fabułą.

Wizytówka


Każde z opowiadań jest na swój sposób wyjątkowe. Podejrzewam, że wytrwały czytelnik znajdzie w "Granicy" przynajmniej jeden, przyjazny swojej osobie, rozdział. 

Autor zaoferował przeciętnemu odbiorcy swoją wizytówkę. Ozdobił ją własną wyobraźnią i zaserwował w formie przystępnej i lekkiej. Grzechem byłoby nie skorzystać.


Książka przeczytana i zrecenzowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Psychoskok
Dziękuję. :)
Recenzja jest w całości moją subiektywną opinią.

Kryśka

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top